Jeszcze kilka lat temu mało kto przypuszczał, iż rynek obligacji trzeba będzie tak dokładnie analizować. Fundusze obligacji przyzwyczaiły nas do stopniowych, stabilnych wzrostów – to już jednak przeszłość. O bessie na obligacjach pisaliśmy i mówiliśmy bardzo często, już od ponad roku… Porównywaliśmy nawet przeszłe wyceny obligacji do szczytu hossy na rynku akcji z 2007 roku.
W ostatnim roku spadki rynku obligacji wyniosły od 10% do nawet 15% i to być jeszcze nie koniec. W skrajnym przypadku bessa na obligacjach może zabrać inwestorom nawet 20%. Z jednej strony mamy więc sytuację w której obligacje są mocno przecenione, ale z drugiej strony wciąż mogą jeszcze tracić na wartości. Niby poziom rentowności 4% jest bardzo atrakcyjny i pisaliśmy o nim od długiego czasu, z drugiej przereagowanie może wynieść rentowność nawet wyżej.
Od czego zależy przyszłość obligacji?
W skrócie można napisać, iż od poziomu inflacji w Polsce i na świecie oraz decyzji RPP. Korzystna dla obligacji będzie sytuacja, w której inflacja „zakręci w dół”, a RPP będzie kończyć cykl podwyżek stóp. RPP jeszcze co najmniej raz podwyższy stopy, spadek inflacji jest póki co zagadką (może to się stać za miesiąc, ale również dobrze wiosną).
📬 Chcesz inwestować zyskownie w fundusze akcji, obligacji lub pieniężne?
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter i otrzymuj konkretne porady dotyczące najlepszych funduszy inwestycyjnych oraz analizy, przykłady portfeli i rynkowe wskazówki prosto na maila.
🎁 BONUS: Rabat 20% na pierwszy abonament do wykorzystania, jeżeli chcesz - Otrzymasz natychmiast po zapisie na newsletter.
Największe zagrożenie obecnie to trend na światowych rynkach obligacji – czyli bessa obligacji. Na całym świecie rosną rentowności – czyli cena obligacji spada. Korelacja nie wynosi 100%, ale jest widoczna:
Obligacje krajowe

Na rentownościach obligacji rządu obligacji USA jest widoczna formacja oRGR i próba jej wybicia w górę. W skrócie – ewentualne wybicie ich ruch w górę jeszcze przez jakiś czas negatywnie będzie wpływał na krajowe obligacje:
Rentowności obligacji amerykańskich

Mamy w Polsce bardzo atrakcyjne rentowności (ok. 4%), ale dalszy rozwój bessy na światowych rynkach może w dalszym ciągu niekorzystnie wpływać na wyceny. Korzystna będzie sytuacja, w której nad oporem nastąpią sygnały zatrzymania wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.
Analogicznie niemieckie bondy – dla obligacji pożądane jest pozostanie w ramach długiej konsolidacji:
Obligacje niemieckie

Wybicie rentowności ponad konsolidacje może być sygnałem, iż inflacja jeszcze przez jakiś czas będzie poza kontrolą banków centralnych. Należy pamiętać, że FED oraz EBC dopiero politykę zaczynają zmieniać, a właściwie dopiero mówią o zmianie. Nie ma pośpiechu, gdyż dzięki inflacji można zniwelować dług, na inflacji traci głównie klasa średnia.
Kiedy fundusze obligacji kupić?
Kupimy fundusze obligacji (dostęp w strefie Premium) w momencie, gdy sygnały zmiany wystąpią na globalnych rynkach obligacji. Na naszym rynku sygnałem będzie pierwszy spadek inflacji oraz sugestie o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.