Jeszcze kilka lat temu mało kto przypuszczał, iż rynek obligacji trzeba będzie tak dokładnie analizować. Fundusze obligacji przyzwyczaiły nas do stopniowych, stabilnych wzrostów – to już jednak przeszłość. O bessie na obligacjach pisaliśmy i mówiliśmy bardzo często, już od ponad roku… Porównywaliśmy nawet przeszłe wyceny obligacji do szczytu hossy na rynku akcji z 2007 roku.
W ostatnim roku spadki rynku obligacji wyniosły od 10% do nawet 15% i to być jeszcze nie koniec. W skrajnym przypadku bessa na obligacjach może zabrać inwestorom nawet 20%. Z jednej strony mamy więc sytuację w której obligacje są mocno przecenione, ale z drugiej strony wciąż mogą jeszcze tracić na wartości. Niby poziom rentowności 4% jest bardzo atrakcyjny i pisaliśmy o nim od długiego czasu, z drugiej przereagowanie może wynieść rentowność nawet wyżej.
Od czego zależy przyszłość obligacji?
W skrócie można napisać, iż od poziomu inflacji w Polsce i na świecie oraz decyzji RPP. Korzystna dla obligacji będzie sytuacja, w której inflacja „zakręci w dół”, a RPP będzie kończyć cykl podwyżek stóp. RPP jeszcze co najmniej raz podwyższy stopy, spadek inflacji jest póki co zagadką (może to się stać za miesiąc, ale również dobrze wiosną).
Największe zagrożenie obecnie to trend na światowych rynkach obligacji – czyli bessa obligacji. Na całym świecie rosną rentowności – czyli cena obligacji spada. Korelacja nie wynosi 100%, ale jest widoczna:
Obligacje krajowe
Na rentownościach obligacji rządu obligacji USA jest widoczna formacja oRGR i próba jej wybicia w górę. W skrócie – ewentualne wybicie ich ruch w górę jeszcze przez jakiś czas negatywnie będzie wpływał na krajowe obligacje:
Rentowności obligacji amerykańskich
Mamy w Polsce bardzo atrakcyjne rentowności (ok. 4%), ale dalszy rozwój bessy na światowych rynkach może w dalszym ciągu niekorzystnie wpływać na wyceny. Korzystna będzie sytuacja, w której nad oporem nastąpią sygnały zatrzymania wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.
Analogicznie niemieckie bondy – dla obligacji pożądane jest pozostanie w ramach długiej konsolidacji:
Obligacje niemieckie
Wybicie rentowności ponad konsolidacje może być sygnałem, iż inflacja jeszcze przez jakiś czas będzie poza kontrolą banków centralnych. Należy pamiętać, że FED oraz EBC dopiero politykę zaczynają zmieniać, a właściwie dopiero mówią o zmianie. Nie ma pośpiechu, gdyż dzięki inflacji można zniwelować dług, na inflacji traci głównie klasa średnia.
Kiedy fundusze obligacji kupić?
Kupimy fundusze obligacji (dostęp w strefie Premium) w momencie, gdy sygnały zmiany wystąpią na globalnych rynkach obligacji. Na naszym rynku sygnałem będzie pierwszy spadek inflacji oraz sugestie o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.