Analiza funduszu inwestycyjnego Schroders Global Emerging Market Opportunities

20.03.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

mBank wprowadził do swojej oferty nowe 3 Towarzystwa funduszy zagranicznych (pisaliśmy o tym ostatnio). Czy warto rozważyć ofertę? Bardzo duże i stabilne grupy kapitałowe oraz dobre wyniki to na plus. Jest jeden minus – dla osób nie lubiących biurokracji – co roku trzeba będzie wypełnić PIT i samemu rozliczyć podatek. Każdy będzie musiał sam zdecydować, czy jest sens rozszerzać swój portfel o fundusze zagraniczne.

Fundusz Schroders Global Emerging Market Opportunities

Jednym z ciekawszych funduszy dostępnych w mBanku jest Schroders Global Emerging Market Opportunities. To fundusz, który inwestuje na rynkach wschodzących. Fundusz inwestycyjny inwestuje większość swoich aktywów w akcje spółek z rynków wschodzących. Do 40% aktywów może zostać zainwestowane w środki pieniężne i obligacje globalne.

Za fundusz jest odpowiedzialnych dwóch zarządzających o kilkunastoletnim doświadczeniu inwestycyjnym. Związani są oni z grupą Schroders odpowiednio od 2001 r. i 2006 r. Wyniki, które osiągają, są zadowalające. Porównując opisywany fundusz rynków wschodzących z z podobnymi krajowymi funduszami dostępnymi w mBanku, można dostrzec lepsze wyniki funduszy zagranicznych.

Gdzie inwestuje fundusz Schroders Global Emerging Market Opportunities

Aktywa funduszu lokowane są w krajach rozwijających się (m.in. Chiny, Korea Południowa, Brazylia). Wśród branż gospodarki, w których angażowane są środki, trzon stanowią informatyka, instytucje finansowe oraz dobra luksusowe.

Polityka wypłaty dywidend – w ramach klasy jednostek uczestnictwa następuje kumulacja bieżącego dochodu realizowanego na inwestycjach funduszu, co oznacza, że pozostaje on w funduszu a jego wartość znajduje odzwierciedlenie w cenie klasy jednostek uczestnictwa.

Analiza benchmarku:

Wykres Emerging Markets


Akcje rynków wschodzących to na pewno ciekawe temat, biorąc pod uwagę kolejnych kilka lat. Od roku mają siłę relatywną i można zakładać, że ta siła utrzyma się w kolejnych latach (cykl inflacyjny, surowcowy).

W krótkim terminie mamy korektę – już zejście RSI do poziomu 30 będzie okazją do kupna. W mojej opinii indeks EM wyjdzie na nowe szczyty, natomiast wtedy na wykresie utworzy się 5 fal – czyli pełna struktura.  Czyżby zatem wystąpił schemat pierwszy impuls hossy, korekta a-b-c, a później kolejny impuls (mocna fala 3)?


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin