Analiza funduszu inwestycyjnego Schroder Asian Opportunities

10.04.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W perspektywie kilku lat ciekawym rozwiązaniem może być inwestycja w fundusz Schroder Asian Opportunities.

To jest jeden z nowych funduszy zagranicznych w mBanku, który będziemy rozważać do portfela Funduszowe.pl (w nowym okienku inwestycyjnym). Dlaczego akurat Azja?

Azja, a w szczególności Chiny mają spory potencjał wzrostu.  Wskaźniki wyprzedzające OECD sygnalizują, że to właśnie Chiny rozwijają się niezwykle szybko:


Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne.
Zapisuję się.

Analiza funduszu Schroder Asian Opportunities

Rozpoczynamy od wskaźnika OECD CLI

 

OECD CLI dla Chin
OECD CLI dla Chin

 

Wskaźniki CLI OECD bardzo często wyprzedzają zdarzenia na rynkach akcji. Obecna sytuacja jest niecodzienna (pandemia), lecz mimo wszystko wskaźniki pokazały nagły spadek i szybkie przejście do ożywienia gospodarczego, które w Chinach wygląda bardzo obiecująco.

W co inwestuje fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny inwestuje co najmniej dwie trzecie swoich aktywów w akcje spółek azjatyckich (z wyłączeniem Japonii). Fundusz może inwestować bezpośrednio w chińskie akcje B oraz H, a także może inwestować mniej niż 30% swoich aktywów  bezpośrednio lub pośrednio za pośrednictwem instrumentów pochodnych, w chińskie akcje.  Mamy więc inwestycje w Azji, gdzie kluczowym rynkiem wydają się Chiny.

Wyniki:

Już teraz wydają się dobre – w ciągu roku fundusz zarobił 57% a w perspektywie paru lat to dopiero początek. Obecny cykl będzie preferował takie rynki jak Chiny:

Schroder Asian Opportunities
Schroder Asian Opportunities

Należy jednak pamiętać, że na rynkach występują naprzemiennie okresy wzrostowe oraz spadkowe. Fundusze inwestycyjne najlepiej kupować po okresach spadku, gdy na rynku jest tanio.

Podatek:

Dla niektórych osób może stanowić to problem, ale fundusze zagraniczne w mBanku trzeba samemu rozliczać – PIT38. Nie jest to trudne – Towarzystwo wysyła PIT, na podstawie którego wypełniamy PIT38 – wypełniamy tylko wtedy, gdy konkretny fundusz sprzedamy (jeżeli przykładowo sprzedamy fundusz w 2021 roku, to wypełniamy PIT na początku 2022 roku).


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.