Analiza Dax, (który wpływa na polskie fundusze akcyjne)

25.07.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Dax to jeden z najczęściej analizowanych indeksów giełdowych. Ostatnio analizowaliśmy ten indeks w tym miejscu, gdzie sugerowaliśmy podobieństwo marca 2020 roku z krachem 1987 roku. Trend indeksu w Niemczech jest oczywiście ważny dla naszego indeksu Wig20, także zachowanie małych i średnich spółek w Niemczech ma znaczenie dla naszego rynku MISS (Niemcy to kluczowy partner handlowy).

Globalny kapitał a indeks Dax

Istotą dobrego inwestowania jest to, by znaleźć strukturę i miejsce, w której angażuje się globalny kapitał.  Taki kapitał kupuje akcje raz, a wszelkie późniejsze dywagacje zostawia analitykom.  Większość uczestników rynku będzie więc szukać korekt, miejsca do sprzedaży i tak trwa hossa (na ścianie strachu).   Indeks Dax został zakumulowany na rekordową skalę i wszelkie spadki będą korektami (miejsca do dokupienia akcji) aż do momentu wystąpienia rekordowej dystrybucji. Taka dystrybucja może nastąpić najwcześniej na nowym szczycie:

Dax

Dax 1987=2020?

Jak łatwo zauważyć (wykres 1987) trend jest dalej bliźniaczo podobny do 1987 roku. Świat się zmienia, ale niektóre tryby i mechanizmy działają wciąż tak samo.  Globalny kapitał zebrał akcje w marcu i indeks wyjdzie na nowy szczyt. Potem nastąpi korekta lub większy spadek (jeżeli wystąpi dystrybucja akcji). Jeżeli korekta ma wystąpić dopiero z nowego szczytu (jak w 1987 roku), to akcje jeszcze będą rosły i można to wykorzystać kupując obiecujące fundusze (wciąż ich kilka jest).  Globalny kapitał rotuje między poszczególnymi rynkami, dlatego w różnym czasie pojawiają się sygnały kupna. W marcu wystąpił sygnał kupna na rynku polskim, w kwietniu można było nabyć fundusze rosyjskie, a niedawno nawet fundusze chińskie.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin