2 fundusze nowych technologii z szansą na wzrost

10.10.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Fundusze nowych technologii

Fundusze inwestycyjne nowych technologii cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. I słusznie, bowiem posiadają w swoich portfoliach spółki, które uczestniczą we współtworzeniu nowoczesnego świata. Mowa tutaj o spółkach mających wpływ na niezliczoną ilość urządzeń technologicznych, począwszy od komórek, komputerów, inteligentnych lamp, żarówek, idąc przez samochody, maszyny czy wszelkiego innego rodzaju automatykę. Nowa technologia jest wszędzie, a fundusze nowych technologii, inwestując w te spółki, uczestniczą w ich wzroście. Nie wspomniałem jeszcze o sztucznej inteligencji. Ona jest obecna nawet wtedy, kiedy szukasz coś w Google.

Chciałbym Wam w dzisiejszym wpisie pokazać 2 fundusze nowych technologii, w których widzę potencjał do wzrostu w kolejnych kwartałach (a zapewne i latach). Jeden jest do zakupu poprzez rachunek maklerski z dostępem do giełd zagranicznych, dugi na platformie inPZU.

Fundusz nowych technologii VanEck Semiconductor UCITS ETF

Na początek informacja o samym procesie zakupu. Dane ETFy, w tym powyższy, notowane są na różnych giełdach pod różnymi tickerami w różnych walutach. Biura maklerskie mają różną politykę inwestycyjną. Niektóre udostępniają możliwość kupna ETF na rynku niemieckim, inne na rynku brytyjskim. Rzadziej zdarza się, aby można było kupić walor na giełdzie szwajcarskiej, włoskiej czy paryskiej.


Zostań inwestorem na czasie! 💡 Zapisz się na newsletter funduszowe.pl i odkrywaj najnowsze trendy rynkowe!
Zapisuję się.

Fundusz nowych technologii VanEck Semiconductor UCITS ETF notowany jest na giełdzie niemieckiej pod tickerem VVSM (w walucie euro) oraz giełdzie brytyjskiej pod tickerem SMGB (w walucie funt brytyjski) i pod tickerem SMH (w walucie dolar amerykański).

Fundusz nowych technologii VanEcka udostępnia publicznie mniej więcej zawartość 75% portfela, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, w co inwestuje.

Nazwa spółki Ticker Procent
Broadcom Inc AVGO US 10,34%
Asml Holding Nv ASML US 9,88%
Nvidia Corp NVDA US 9,85%
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co L TSM US 9,68%
Advanced Micro Devices Inc AMD US 9,06%
Qualcomm Inc QCOM US 6,39%
Texas Instruments Inc TXN US 6,36%
Applied Materials Inc AMAT US 5,62%
Micron Technology Inc MU US 3,64%
Analog Devices Inc ADI US 3,62%
Top 10 razem (%) 74,42%

O zawartości portfela funduszu inwestycyjnego można powiedzieć, że to sama śmietanka spółek z zakresu nowych technologii. Równie ciekawie wygląda wykres, na którym kilka tygodni temu wyrysował się test wolumenowy (właściwie dwa testy). Test wolumenowy, to taka sytuacja, w której po akumulacji akcji cena odbija, po czym próbuje spaść, trafiając na „zaporę popytu”. Widzimy to w formie dużego wolumenu, większego od tła. Zaznaczam to na wykresie.

Fundusz nowych technologii
Fundusz nowych technologii

Jest to naturalnie sygnał wysokiej jakości, wskazujący na szansę na kolejny ruch wzrostowy. Warto wiedzieć, że inwestowanie w fundusze inwestycyjne powinno być połączone nie tylko z analizą wolumenu (jak powyżej), ale też ze zrozumieniem, w jakie biznesy inwestuje dany fundusz i czy te biznesy mają szansę na wzrost.

Fundusz nowych technologii inPZU Akcje Sektora Informatycznego

Jeżeli porównacie tabelę funduszu nowych technologii inPZU z funduszem VanEcka, który opisałem, jako pierwszy, przekonacie się, że kilka pozycji się tutaj pokrywa.

 
Nazwa spółki Procent
Apple Inc 18,17%
NVIDIA Corp 16,31%
Microsoft Corp 16,02%
Broadcom Inc 3,99%
ASML Holding NV 1,81%
Salesforce.com Inc 1,38%
Adobe Systems Inc 1,36%
SAP SE 1,27%
Advanced Micro Devices Inc 1,27%
Oracle Corp 1,26%

Bardzo ciekawie wygląda porównanie obu funduszy nowych technologii. Zestawienie zrobiłem na poniższym wykresie.

Porównanie funduszy nowych technologii
Porównanie funduszy nowych technologii

Fundusz VanEck Semiconductor UCITS ETF, zaznaczony kolorem pomarańczowym, w 2024 roku wyprzedził inPZU Akcji Sektora Informatycznego. Wynika to w krótkim terminie z faktu, że Broadcom, który posiada największy udział w funduszu technologicznym VanEcka, zyskał w 2024 roku kilkadziesiąt procent.

Sytuacja pomiędzy funduszami może się ponownie wyrównać, bowiem Nvidia, z 16% udziałem w funduszu inPZU Akcji Sektora Informatycznego, robi nieregularną korektę. W którymś momencie ją skończy i cena akcji ponownie eksploduje. Oczywiście pozostałe spółki w funduszu są równie dobre, co nie oznacza, że muszą bardzo dynamicznie rosnąć cały czas.

Podsumowanie

Dopóki świat rozwija się technologicznie, spółki, w które inwestują fundusze nowych technologii, będą się rozwijać i zarabiać bardzo duże pieniądze. Warto tę sytuację wziąć pod uwagę, planując swoje inwestycje, również w fundusze nowych technologii.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin