Oto 10 najlepszych funduszy inwestycyjnych

01.08.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
10 najlepszych funduszy inwestycyjnych

W dzisiejszych przeważnie mocno zmieniających się warunkach rynkowych, inwestowanie w fundusze inwestycyjne stało się kluczowym elementem zarządzania finansami osobistymi. Dla wielu osób fundusze inwestycyjne stanowią atrakcyjną opcję, łączącą w sobie możliwość osiągnięcia zysków z dywersyfikacją ryzyka. Przedstawiam listę 10 najlepszych funduszy inwestycyjnych. Dzięki profesjonalnemu zarządzaniu i szerokiemu wachlarzowi strategii inwestycyjnych, fundusze te oferują inwestorom różnorodne możliwości dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i celów finansowych. W niniejszym artykule przedstawiamy ranking 10 najlepszych funduszy inwestycyjnych, które zasługują na szczególną uwagę w 2024 roku.

10 najlepszych funduszy inwestycyjnych

Jak należy podchodzić do mojego rankingu?  W Internecie wiele rankingów tworzonych jest na zasadzie: „sprawdzę, które fundusze mają najlepsze rezultaty np. w okresie ostatniego roku, zrobię ich listę i mam ranking najlepszych funduszy”. Albo inaczej: „sprawdzę, do których funduszy ludzie wkładają najwięcej środków i na podstawie takiej popularności stworzę listę 10 najlepszych funduszy inwestycyjnych”.

Każde z tych podejść jest błędne, bowiem wcześniejsze wyniki funduszy nie mają nic wspólnego z tym, jakie wyniki mogą wypracować fundusze inwestycyjne w przyszłości. Analogicznie trudno sądzić, aby większość ludzi miała rację. Przykład? Najwięcej ludzi zawsze wpłaca środki do funduszy bezpiecznych i funduszy obligacji. Czy to sprawi, że osiągną najlepsze rezultaty? Wiadomo, że nie. Fundusze obligacji są najczęściej sprzedawanymi funduszami inwestycyjnymi przez doradców, bowiem najłatwiej w ten sposób wytłumaczyć bezpieczeństwo inwestycji. W końcu obligacje, to bezpieczeństwo (wyrażam tutaj lekki sarkazm).

Ranking, który moim zdaniem może być dobry, to taki, który wskazuje na fundusze, które w przyszłości mogą osiągnąć bardzo dobre wyniki. W przyszłości, nie przeszłości. W rankingu wymienię część funduszy z nazwy. Część funduszy omówię sektorowo, podając przykłady, które można wykorzystać. Zaczynamy.

Skarbiec Spółek Wzrostowych

Fundusz ten dość dobrze przeanalizowaliśmy w ramach naszego portalu. Skarbiec Spółek Wzrostowych dość dobrze w nazwie oddaje to, w co inwestuje. Są to spółki wzrostowe, które bardzo szybko rosną, jednak na razie są na dość wczesnym etapie rozwoju. Wraz z kolejnymi latami, ich ROIC wyjdzie na plus, co sprawi, iż spółki staną się mocno zyskowne. To będzie pompowało wyceny funduszu. Zakup warto rozważyć w czasie, w którym zobaczymy ROIC na solidnym plusie oraz kiedy takie zdarzenie na wykresie zostanie potwierdzone wolumenami (spółki wchodzące w skład funduszu Skarbiec Spółek Wzrostowych powinny być akumulowane).

Generali Akcji: Megatrendy

Jeżeli już Skarbiec Spółek Wzrostowych mamy już za sobą, to wyobraźmy sobie fundusz o podobnej strategii działania, zmieszanej jednak z zawartością spółek, które już są rentowne i nieźle zarabiają (jak ASML, z branży półprzewodników). Generali Akcji Megatrendy łączy strategię inwestowania w spółki, które dopiero będą rentowne, ze spółkami, które już są rentowne. Nie trzeba zatem czekać na rozwój wszystkich spółek z portfela. Generali Akcji Megatrendy ma szansę już zyskiwać, podczas, gdy pozostałe spółki, w które inwestuje, dopiero do wyścigu dołączą.

inPZU Akcji Sektora Informatycznego

To fundusz inwestycyjny, w który sami chętnie inwestujemy, chociaż patrząc po ilości wpłat krajowych inwestorów do tego funduszu, inni mogą nie podzielać naszej opinii. A szkoda. Aby zrozumieć, co stoi za sukcesem tego funduszu, należy zrozumieć kilka aspektów:

  • spółki, w które inwestuje fundusz, są mocno zarabiające (np. Nvidia czy Microsoft),
  • spółki te należą do czołówki indeksu Nasdaq oraz SP500, więc są w zainteresowaniu inwestorów z całego świata.
  • należy mieć świadomość, że SP500 jest w permanentnej hossie, w związku z czym fundusz ten posiada światowe, nieustanne wsparcie w formie napływających funduszy.

Z tego powodu inPZU Akcji Sektora Informatycznego może się w dalszym ciągu dobrze sprawować.

Inwestor Nowych Technologii

Fundusz inwestycyjny Inwestor Nowych Technologii jest bardzo podobny w konstrukcji do wyżej wymienionego funduszu inPZU Akcji Sektora Informatycznego. Posiada w swoich zasobach takie akcje, jak Nvidia, Mastercard, Vertex, Teslę, czy Microsoft. To właśnie spółki nowych technologii, które są rentowne i zarabiają dużo pieniędzy (poprawiając zresztą wyniki). To sprawia, iż fundusz w dalszym ciągu ma szansę zyskiwać na wartości.

Fundusze małych i średnich spółek

W jednym z ostatnich wpisów o tym, jak inwestować w fundusze inwestycyjne, wskazałem na indeks małych i średnich spółek amerykańskich (kontrakt na Russel2000). Został on mocno zakumulowany, co jest zwykle punktem startowym hossy. Warto rozważyć:

  • fundusze inwestycyjne małych i średnich spółek amerykańskich,
  • fundusze małych i średnich spółek krajowych. U nas niezmiennie świetnie będą sobie radzić fundusze oparte na indeks sWIG80 oraz mWIG40. Fundusze te mogą mieć tendencję do przyśpieszenia wzrostu wraz z rozwijającym się okresem hossy na GPW (ruch ten może zostać wsparty poprzez kapitał płynący z ameryki do małych i średnich spółek).

Warto poszukać funduszy, dla których benchmarkami jest Russel2000, sWIG80 czy mWIG40. Tych na rynku jest całkiem sporo.

Fundusze spółek dywidendowych

Funduszy dywidendowych jest całe mnóstwo i z pewnością warto rozważać inwestycje w takie fundusze. Jeżeli trafisz na przecenę funduszy, warto dokupywać. Dlaczego? Postaram się wytłumaczyć ten mechanizm oraz na końcu wskazać kilka funduszy.

Dywidenda jest de facto ostatnim elementem w układance finansowej danej firmy. Firma najpierw musi generować przychody, opłacać koszty, wygenerować zysk, część zysku zostawić na kapitał zapasowy. Ta ostatnia część, która zostaje, może zostać przeznaczona na wypłatę dywidendy.

Jeżeli więc fundusze inwestycyjne starają się inwestować w spółki dywidendowe, to zwykle są to spółki, które mają zdolność do zarabiania pieniędzy. Gdyby nie miały, to zgodnie z powyższym mechanizmem, nie byłyby w stanie wypłacać dywidend. Inwestorzy na całym świecie poszukują takich spółek. Mają one tendencje do stabilnego wzrostu w czasie. Na ich wzrost wpływ mają głównie dwa czynniki:

  • tempo wzrostu przychodów,
  • tempo wzrostu dywidendy w czasie.

Przykładowe fundusze spółek dywidendowych, które można wziąć pod uwagę (jeżeli chcesz poznać wszystkie fundusze, które posiadamy w naszych portfelach, zostań abonentem):


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin